Новооріхівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. О.Г.Лелеченка
Лубенської районної ради Полтавської області
вул. Лентовича, 16, с.Новооріхівка, Лубенський район, Полтавська область, 37562
тел. (5361) 91336, е-mail: novoor@ukr.net, Код ЄДРПОУ 23547296
ІНФОРМАЦІЯ-ХАРАКТЕРИСТИКА
на історико-краєзнавчий музей
Новооріхівської загальноосвітньої школи
ім. О.Г.Лелеченка
Профіль музею: історико-краєзнавчий.
Музей при Новооріхівській ЗШ I-III ступенів ім. О.Г.Лелеченка був створений у 1984 році. Спочатку це була кімната-музей про героїчні подвиги односельців у роки Другої світової війни. У 1998 році музей бойової слави був реорганізований в історико-краєзнавчий музей, що підтверджено свідоцтвом № 16-29 «Про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти» від 06.01.1998, виданим обласним управлінням Полтавської обласної державної адміністрації.
Адреса музею:
Новооріхівська ЗШ I-III ступенів ім.О.Г.Лелеченка,
вул. Леонтовича, 16,
с.Новооріхівка
Лубенського району
Полтавської області
тел.91-3-36
Керівник музею: Худояр Іван Олексійович, учитель історії.
Загальна кількість одиниць збереження – 410, кількість музейних предметів основного фонду (за інвентарною книгою) – 350 одиниць.
Музей складається з п’яти експозиційних розділів, які розміщені у трьох окремих кімнатах.
1 розділ: «Бойові шляхи наших односельців».
У вітринах розміщено гільзи гармат, патрони, каски, казанки, фляги та інші експонати часів війни. Експозиції знайомлять із відомостями про участь жителів села у війні, документами, нагородами, реліквіями часів війни, спогадами, фотографіями, матеріалами про роботу підпілля, що діяло на території Оріхівського цукрокомбінату. Відвідувачі знайомляться з фотографіями ветеранів війни і описами їх фронтових доріг, літописом, у якому зібрано відомості про участь односельців у Другій світовій війні.
У цьому розділі музею розміщено стенди «Загиблим у боях – слава», «Люди добрі, пам’ятайте», «Вони захищали Батьківщину», «Воїни-інтернаціоналісти», «Готуємо захисників Вітчизни», «Наші односельці – учасники АТО»
Всього експонатів – 220. Площа кімнати – 36 кв. м
2 розділ: «Трагедія Чорнобиля – наш біль».
Розділ, присвячений життю і подвигу героя-односельця, ім’я якого носить наша школа, Героя України, заступника начальника електроцеху Чорнобильської АЕС О.Г.Лелеченка. Народився він у с.Новооріхівка у 1938 році, тут жили його рідні, у нашій школі він навчався та почав трудовий шлях на Новооріхівському цукрозаводі.
Розділ «Трагедія Чорнобиля – наш біль» вміщує такі стенди: «Трагедія, подвиг, перестороги», «Родом із дитинства» , «Юність крилата», «Знаєте, яким він хлопцем був?» , «Не згасне пам’ять» , «Бережіть у пам’яті ці імена».
У вітринах експонуються особисті речі О.Г.Лелеченка, його листи, фотографії, матеріали, передані шефами з Чорнобильської АЕС.
У цьому розділі музею розміщено матеріали про односельців – ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.
Всього експонатів – 70. Площа – 18 кв. м
3 розділ: «Історія та культура українського народу».
Експозиція розміщена в кімнаті, стилізованій під сільську оселю, тому має шкільну назву – бабусина світлиця. У ній зібрані предмети побуту, меблі, знаряддя праці, ручна робота (вишивки, в’язання, тощо), образи, посуд, національний одяг та інші речі сільського вжитку.
Всього експонатів – 60. Площа – 15 кв. м
Музей є осередком освіти і виховання. Він сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, поваги до односельців, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначений для вивчення і збереження пам’яток матеріальної і духовної культури.
При музеї діє група «Реліквія». У 2013-14 н.р. її науково-дослідницька робота «Хто ж справжні герої України?» стала лауреатом обласного етапу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». У 2014-15 н.р. роботу «О.Г.Лелеченко – Герой України, наш земляк, ім’я якого носить рідна школа» теж виділено як лауреата обласного етапу Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України». У 2015-16 н.р. краєзнавчо-пошукова робота «Найважливіші календарні свята, традиції, звичаї та обряди нашої місцевості» посіла І місце в обласному етапі Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді
«Моя Батьківщина – Україна».
Для того, щоб глибше висвітлити краєзнавчий матеріал, група «Реліквія», підтримує зв’язки з Лубенським краєзнавчим музеєм. Про роботу краєзнавців ми розповідаємо у обласному рекламно-інформаційному виданні «Вісник», зокрема у публікаціях «З попелу забуття» (№41 від 09.10.2013) та «До джерел народних» (№37 від 16.09.2015).
Робота МАН «Мотиви рідного краю у творчості письменника-земляка Володимира Леонтовича», яку представила для захисту учениця 9 класу Карповець Руслана під керівництвом директора школи Магури О.О. зайняла ІІ місце у районному етапі. Надбання пошуковців та дослідників зберігаються у музеї школи.
Учні школи приймають участь у мітингах біля пам’ятника загиблим воїнам, доглядають за братською могилою, парком Слави. Проводяться зустрічі з ветеранами та дітьми війни, організовується адресна допомога.
Музей підтримує шефські зв’язки з працівниками Чорнобильської АЕС. Щороку представники електроцеху атомної станції привозить подарунки для учнів, організовуються зустрічі, спортивні змагання. 7 травня, в день пам’яті О.Г.Лелеченка, делегація від школи разом із шефами з атомної станції їде на могилу в село Степне Полтавського району, щоб ушанувати пам'ять героя.
Останнім часом постійно у складі делегації бувають Ковтуненко Василь Іванович, начальник електроцеху; Величківський Олег Іванович, голова профспілкового комітету електроцеху; Єрьомін Володимир Геннадійович, заступник голови цехкому; Сосновій Дмитро Миколайович, член ради молоді ЧАЕС, інженер; Прокопов Віллі Іванович, член організації непрацюючих пенсіонерів, товариш О.Г.Лелеченка. Вони твердо обіцяють, що теплі і дружні відносини, які склалися між шефами та школою, не припиняться.
Учнями старших класів проводяться екскурсії. Періодично створюються пересувні виставки за темами: «Не забути ці імена», «Вони були нашими односельцями», «Наші односельці-ліквідатори», «Наші односельці в АТО» та ін.
Матеріали музею використовуються педагогами під час проведення уроків, позакласних заходів для виховання підростаючого покоління на героїко-патріотичних прикладах життя.
Ми практикуємо проведення заходів, які сприяють національному вихованню (години спілкування «Реліквії моєї родини», «Наші талановиті односельці», година духовності «Тепло родинного багаття», усний журнал «Україна – сім’я єдина», родинне свято «Фестиваль талановитих родин» та ін.) Їх проведення надихає дітей на турботу про батька і матір, дідуся і бабусю; виховує повагу до праці батьків; бажання добросовісно виконувати свої обов’язки. Часто заняття проходять у «Бабусиній світлиці», де знайомимо дітей з народними звичаями, інтер’єром сільської оселі, предметами побуту, оберегами, вишиванками. Діти особливо люблять слухати тут українські народні казки та легенди. Народні прикмети, пов’язані з домашнім господарством, стають цікавішими і зрозумілішими. У світлиці розповідаємо дітям, якою важкою і кропіткою працею було виготовлення одягу. Спочатку люди сіяли льон, вирощували, потім збирали, сушили, обмолочували, мочили у воді, відбирали, виминали, тоді пряли нитки, ткали полотно. Потім відбілювали його і шили одяг. Домоткане полотно, прикрашене вишивкою, перетворювалося на твір мистецтва. Під час розповіді про ці процеси користуємося експонатами (прядка, гребінь, гребінка, рубель, качалка і т.п.)
Формування національної свідомості і патріотичне виховання залишаються у центрі уваги учасників виховного процесу. Ми проводимо зустрічі з воїнами АТО, учнями нашої школи Максимчиком Віктором та Підсаднім Юрієм. Матеріали зустрічей та фото передаємо до нашого музею.
У нинішніх умовах питання патріотичного виховання підростаючого покоління набуває особливої ваги. Воно має наскрізно пронизувати весь навчально-виховний процес, базуватися на національній історії, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни.
Для цього потрібна цілеспрямована, організована взаємодія дітей з батьками, педагогами, дитячими колективами, громадськими організаціями, закладами культури, територіальною громадою. І об’єднуючою силою цієї взаємодії може служити шкільний музей.
Л.П.Гарнаженко, заступник з навчально-виховної роботи Новооріхівської ЗШ І-ІІІ ст.ім.О.Г.Лелеченка