День пам’яті Героя України Олександра Григоровича Лелеченка
День пам’яті Героя України Олександра Григоровича Лелеченка
Щороку 7 травня ми відзначаємо День пам’яті нашого земляка, Героя України Олександра Григоровича Лелеченка. Вже 35 років над Україною лунає чорнобильський поминальний дзвін.
За визначенням ООН Чорнобиль – найстрашніша технологічна катастрофа в історії людства. В ту ніч земля, її цивілізація, були за крок від загибелі… Ми не маємо права ні на хвилину забувати про Чорнобиль… він назавжди в нашім повітрі, в нашій землі… Та окремим рядком хотілось би сказати про те, що першими взяли на себе радіоактивний удар працівники станції. Серед них був і наш земляк, випускник КПІ Олександр Лелеченко. 1966 року він закінчив електроенергетичний факультет Київської політехніки, здобув кваліфікацію інженера-електрика за спеціальністю «електричні станції». На ЧАЕС почав працювати 1975 року, вже маючи досвід роботи на Слов’янській та Запорізькій ГРЕС.
На час аварії Олександр Лелеченко був заступником начальника електроцеху Чорнобильської АЕС. З перших годин пожежі він організував термінові роботи із запобігання вибуху турбогенератора другої черги, власноруч вимикав напругу, щоб уникнути потужного вибуху водню.
Під час ліквідації наслідків аварії Олександр Лелеченко не допускав підлеглих на небезпечні ділянки. Незважаючи на вимоги керівництва покинути майданчик та розпочати лікування, Олександр не залишав ЧАЕС — він навіть утік з лікарні, куди його госпіталізували. І, повернувшись на станцію, працював там до 30 квітня. А вже за тиждень – 7 травня – помер від гострої променевої хвороби у віці 47 років, отримавши 2 500 рентгенів, коли смертельною дозою вважалося 400.
26 квітня 2021 року ім’я Олександра Лелеченка увічнено на території КПІ. Перед корпусом його рідного факультету встановлено пам’ятник роботи відомого скульптора — заслуженого художника України Анатолія Валієва.
У цей день біля центрального входу до адміністративно-побутового корпусу №1 Чорнобильської АЕС теж установили скульптурну композицію, присвячену ліквідаторам – Герою України Олександру Лелеченку та його колегам, які віддали своє життя та здоров’я задля порятунку інших людей.
Ми теж пам’ятаємо свого Героя. До 35 річниці трагедії на ЧАЕС та Дня пам’яті Олександра Григоровича Лелеченка у закладі ініційовано виставку малюнків. Було проведено традиційний шахово-шашковий турнір. Місця розподілилися так. Серед початкових класів: 2 клас – Шостак Ілона, 3 клас – Колядич Денис, 4 клас – Бомбашевич Анастасія. Серед учнів 5-11 класів призові місця посіли з шахів: 1 місце – Колташов Валерій (9 клас); 2 місце – Дудченко Олександр (9 клас); 3 місце – Корсія Тимур (7 клас). З шашок: 1 місце – Павлюченко Оксана (9 клас); 2 місце – Івик Вероніка (7 клас); 3 місце – Кадігроб Алевтина (9 клас).
На жаль, карантинні обмеження вже другий рік не дають змоги зустрітися з нашими шефами – працівниками електроцеху ЧАЕС. Але ми вас завжди чекаємо!
Чорнобильська катастрофа показала, наскільки горе може об’єднати людей і наскільки великою може бути людська самопожертва. Мужність героїв, тих, кого забрали небеса, і тих, хто живе поруч з нами, ніколи не буде забута й назавжди залишиться на сторінках історії.